1 Δεκεμβρίου 2014: Έναρξη δηλώσεων συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Τη Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2015  το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ξεκινά να δέχεται δηλώσεις συμμετοχής στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου για σχολικές ομάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο τηλέφωνο 213 213 9507 (ώρες 09:00 με 15:00 καθημερινά), για να προγραμματίσουν την επίσκεψή τους στις εκθέσεις του Μουσείου.

«Στον Χάνδακα του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου»
Με αφορμή την περιοδική έκθεση «Ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος πριν από τον El Greco» οι μαθητές θα γνωρίσουν μέσα από εκθέματα το κοινωνικό και καλλιτεχνικό περιβάλλον της Κρήτης του 16ου αιώνα μέσα στο οποίο γεννήθηκε, μαθήτευσε και στη συνέχεια καταξιώθηκε ο Δομ. Θεοτοκόπουλος. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από Β΄ Γυμνασίου.
Λειτουργία: Ιανουάριος - Μάρτιος
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:00
Χώρος λειτουργίας: αίθουσες πολλαπλών χρήσεων (μόνιμη έκθεση και α΄ όροφος μεγάρου)
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 30 μαθητές